Kapat

Not a member yet? Register now and get started.

lock and key

Sign in to your account.

Account Login

Forgot your password?

Çift Mengene Şişirme Makinesi

Çift İstasyon Şişirme Makinası

Ektrüzyon Sistem Şişirme Makineleri
0,20 lt ile 20 litre arasındaki ürünlerde önem kazanan ektrüzyon sistem şişirme makineleri çoklu parizon akışı ve çift mengene sistemi ile özellikle küçük hacimli ürünlerde hızlı bir çözümdür. Ürün hacmine göre; tek ve çok parizon akışlı şişirme kafaları ve çift istasyon mengene sistemi ile ambalaj, kozmetik, kimya, gıda ve otomotiv sektöründe kullanılmaktadır.

Yelkenciler Mühendislik Ektrüzyon şişirme makineleri;

 • Kısa çevrim süreleri
 • Minumum Enerji Gereksinimi
 • Sektöre özel tasarımları
 • Kalite/fiyat oranının yüksek olması ile,

yurt içindeki lider konumda, yurt dışında ise rakiplerinin önemli alternatifidir.

Mengene/Grup

4 kolonlu mengene sistemi ile daha rijit bir kapatma sağlanır. Sektöre göre seçilen kapama kuvveti kalıp kesme yüzeylerindeki baskısı ile çapak temizlemekte kolaylık sağlamaktadır. Geri beslemeli hidrolik servo valfler ile hassas konumlandırma sağlayan gruplar özellikle ambalaj sektöründe aranan hassas şişe ağızlarında mükemmel sonuç vermektedir. 4 kolon yapısı gereği her plaka mengene yönünde 2, grup yönünde ise 4 kayar rulman ile hareket etmektedir. Bu özellik ile minumum vibrasyon ve maksimum yük dağılımı sağlanmaktadır.

Çapak Alma Sistemi

Mengene üzerine ya da ana şase üzerine monta edilmiş hidrolik kontrol edilen çapak alma sistemi ile seri üretim gerçekleşmektedir. İsteğe bağlı olarak konveyör sistemi ile makineden uzaklaştırılan ürünler belirli bir noktaya taşınabilir, dizilebilir. Toplanan fireler otomatik olarak kırma makinelerine taşınabilir ve dozajlanarak üretime katılabilirler.

Şişirme Kafaları

Ürün hacmine ve ağırlığına göre kafa çapı belirlenir. Ektrüzyon kafa sistemlerinde makine verimine ve kalıplara göre tek yada çok parizon akışlı, tek yada çok katlı parizon kafaları seçilebilir. Yeni kafa tasarımı ile renk değişimi 8-10 baskı süresinde ( ürün gramajına göre değişiklik gösterebilir) gerçekleştiği gibi ayrıca parisonun çevresel kontrolü de çok hassas sağlanabilmektedir. Parison kontrol sistemi ile de parison boyunca et kalınlığı 100-300 noktada kontrol edilerek istenilen mekanik özelliklerdeki ürün üretilebilinmektedir.

Yan çizgi ekstruderi ile donatılmış şişirme makinelerinde şişirme kafalarında 180° dönebilen çizgi adaptörü ile özellikle sanayi yağı ambalajlarında kullanılan şeffaf seviye göstergesi kalıp bağlama şekline göre kafanın sağından ya da solundan akabilmektedir.

Şişirme kafalarında çelik seçimi, hassas işleme tekniği ve ısıl işlem önemlidir. Şişirme ünlerinde iyi bir mekaniksel özellik elde edebilmek için kafa içersinde sıkıştırma ve ütüleme bölgelerinin tasarımı bilgisayar destekli tasarım programları ile projelendirilmektedir.

Yelkenciler Mühendislik YM-BC serisi şişirme makineleri mengene plakaları ve kapama gücüne göre sınıflandırılır.
YM-BC300/4S                 YM-BC300/4D
YM-BC390/6S                 YM-BC390/6D
YM-BC390/8S                 YM-BC390/8D
YM-BC450/15S               YM-BC450/15D

OPSİYONELLER

 •  Yükseklik Ayarlı Platform
 •  Hidrolik Kovan Kaldırma Sistemi
 •  Azot Gazlı İvmelendirilmiş Hidrolik Sistem
 •  Çok Parison Akışlı Sişirme Kafası
 •  Yan Çizgi Ekstruderi
 •  Çapak Alma Sistemi
 •  Delik Test Sistemi